Тринаеста ликовна колонија – Орљане 2021.

Почиње, трдиционална, 13. ликовна колонија – Орљане 2021.

Данас пчиње Ликовна колонија у Орљану, сада већ традиционална манифестација, која се организује у оквиру Сабора Св. Јована Крститеља. Као стециште многобројних ликовних уметника годинама уназад, Орљане је постало значајно уметничко средиште ликовних стваралаца из много делова наше земље, а и шире.

О развоју ове манифестације сведочи и податак да је током година добила интернационални карактер, јер су се позиву организатора одазвали и уметници из иностранства, а ово је њихово 13. окупљање. Први пут стижу сликари са Косова и Метохије, а ове године биће укупно 11 ликовних стваралаца учесника колоније. У Орљане стиже Јанко Пиљак из Београда, Душка Дуца Радовић из Београда, Оливера Лола Аџић из Београда, Јелена Стошић из Ниша, из Штрпца први пут у наш крај на колонију стижу ПетарПетровић и Филип Ристић, а ту су и Божа Милић и Вада Богићевић из Ниша, Владета Делетић из Костолца И Ивица Анђелковић из Г.Хана. Домаћин је Горан Николић из Дољевца.

Колонија званично почиње у 12 часова, окупљањем уметника и организатора, а у плану је да буде одржан и минут ћутања у сећање на некадашње сталне учеснике колоније и драге госте овог краја, сликаре Будимира Цветковића и Винка Димитријевића који су нажалост преминули од короне.

Ликовна колонија трајаће недељу дана, а сваки од сликара оставиће по три дела, која ће допунити богату збирку коју Јавна библиотека поседује, каже у изјави за Радио Копријан директор ове установе Боги Митић. Сликари су по традицији смештени код гостопримљивих орљанских домаћина, којима ће такође оставити по једно уметничко дело.

Сви радови биће изложени завршне вечери Сабора 6.јула на брду Кукумига, а након тога постаће део сталног библиотечког фонда ликовних дела

J.K.

Преузето са: www.koprijanradio.com